Existuje nespočetné množstvo možností liečby bolesti chrbta spôsobenej degeneratívnym ochorením diskov bedrového kĺbu a je bežné, že niekoľko liečebných postupov sa kombinuje, aby sa dosiahla krátkodobá úľava od bolesti a dlhodobá rehabilitácia.
Väčšina ľudí s degeneratívnym ochorením platničiek dobre reaguje na nechirurgickú liečbu.
Výskum ukazuje, že 90 % pacientov hlási zlepšenie bolesti chrbta a radikulárnej bolesti nôh do 3 mesiacov od nechirurgickej liečby. Dlhodobé vyhliadky tohto stavu sú zvyčajne priaznivé, najmä v spojení s úpravou životosprávy a správnym používaním ergonómie.
Tento článok popisuje rôzne dostupné liečby na zvládnutie symptómov degeneratívneho ochorenia platničiek, vrátane riešenia bolestivých vzplanutí, ako aj dlhodobejšej liečby bolesti a rehabilitácie.
Ciele liečby degeneratívnych ochorení disku
Prevažná väčšina ľudí s degeneratívnym ochorením platničiek pociťuje symptómy bolesti dolnej časti chrbta, ktoré sa pravidelne objavujú, ale časom sa nezhoršujú. Pre týchto ľudí sú hlavné ciele na zvládnutie bolesti dolnej časti chrbta spôsobenej degeneratívnym ochorením platničiek zvyčajne:
Liečba zameriava na zlepšenie zdravia okolitých štruktúr, ako sú miechové nervy, stavcové kosti a kĺby, a podpora svalov a väzov.
Medzi hlavné ciele rehabilitačného programu patrí terapeutom vedený a individuálny prístup, ktorého cieľom sú:
Zvýšenie, obnovenie a/alebo udržanie rozsah pohybu v postihnutom segmente chrbtice Buduvanie fyzickej sily, flexibility, koordinácie, rovnováhy a vytrvalosti v dolnej časti chrbta a nôh Nadstavenie ergonomických zmien v ich pracovnom priestore a domácnosti, aby podporili chrbticu a zabránili opakovaniu bolesti Edukcia v oblasti správneho držania tela pri sedení, chôdzi, spánku a zdvíhaní, aby sa podporila maximálna funkciu s menšou bolesťou Budovanie celkovej kondície prostredníctvom cvičebných programov a učenie pacientov podporovať maximálnu funkciu a nezávislosť v rámci ich schopností zvyčajne pokračuje niekoľko mesiacov po počiatočnej liečbe (liečbách).
Príklad progresie liečebných režimov pre bedrové degeneratívne ochorenie platničiek
Liečebné postupy je potrebné individualizovať. Vo všeobecnosti však liečba degeneratívneho ochorenia disku bedrového kĺbu začína základnou kontrolou bolesti a neinvazívnou liečbou a v prípade potreby pokračuje k rozsiahlejšej a/alebo invazívnej liečbe.
Jedným z príkladov toho, ako môžu liečebné prístupy v priebehu času postupovať, je:
Pokoj na lôžku po prvých 2 dňoch ostrej silnej bolesti sa zvyčajne neodporúča, pretože pravidelný pohyb zlepšuje krvný obeh a svalovú silu a pomáha telu rýchlejšie sa uzdraviť ako odpočinok na lôžku.
Vyššie uvedené je len jedným z príkladov typického postupu liečby a ďalšie terapie alebo iný typ progresie starostlivosti nie je nezvyčajný na základe stavu pacienta a preferencií ošetrujúceho lekára, ako aj iných premenných.
Možnosti aktívnej a pasívnej liečby
Liečba degeneratívnych ochorení platničiek vo všeobecnosti spadá do dvoch kategórií:
Pasívne liečby, ako sú lieky proti bolesti alebo injekcie, sú zriedka účinné samy o sebe – takmer vždy sa odporúča aktívna zložka, ako napríklad kontrolovaný, progresívny cvičebný program na rehabilitáciu.
Dodatočné terapie, ako je tepelná terapia, akupunktúra a behaviorálna terapia, môžu tiež poskytnúť dostatočnú úľavu od bolesti dolnej časti chrbta, aby bolo možné pokračovať v cvičebnom a rehabilitačnom programe.
Tímový prístup k liečbe bolesti
Pre niektorých môže byť integrovaný tím špecialistov najvhodnejší na zvládnutie chronickej bolesti dolnej časti chrbta spôsobenej degeneratívnym ochorením platničiek. Tím zvyčajne pozostáva z kombinácie nasledujúcich zdravotníckych odborníkov:
Niekedy je kombinácia liečebných postupov účinnejšia ako individuálna liečba. Napríklad sa ukázalo, že použitie kognitívnej behaviorálnej terapie zlepšuje výhody fyzikálnej terapie a znižuje problémy so spánkom.