100% garancia originálnych výrobkov SM Systém, Blackroll a Dynasit   |   Doprava zadarmo od 80 €

Skúsenosti klientov

Ľudmila Cervanová, 36 r. bývalá tenisová reprezentantka, 58. v rebríčku WTA

Som bývala profesionálna tenistka a musela som ukončiť kariéru kvôli bolestiam chrbtice. Mala som ju až v takom stave, že doktori mi už neodporúčali vrátiť sa späť k tenisu. Musela som brať veľa liekov proti bolestiam, ktoré po čase prestali zaberať.

Rozhodla som sa tento problém vyriešiť SM Systém cvičením, ktoré mi odporučila pani doktorka. Po mesiaci každodenného cvičenia mi ustúpili bolesti, dokonca mám pevnejšie a stabilnejšie držanie tela a to najdôležitejšie je, že môžem znova hrať tenis. Teraz SM Systém cvičím už približne rok a pol. Je to skvelý pocit žiť znova bez bolesti.

Marek, 37, konštruktér

Na začiatku roku 2015 mi diagnostikovali vysunutie platničiek medzi stavcami L4/5 - 3-4mm a medzi stavcami L5/S1 – 12mm. Prvá prognóza bola operácia. Našťastie som sa dopočul o cvičení SM Systém, ktorý mi po následnej konzultácii odporučila aj moja lekárka.

Cvičiť som začal v marci 2015, pravidelne každý deň; aj keď samozrejme jeden deň si vždy doprajem oddych. Prvé dni cvičenia boli trocha namáhavé, keďže človek si odvykol od správneho držania tela, ale zo zaťatými zubami a s pevnou vôľou sa to dalo zvládnuť.

Postupne si telo začalo zvykať a pridávaním ďalších cvikov sa to len zlepšovalo. Bolesti chrbta sa pomaly utlmovali a aj samotný pohyb sa zlepšil. Ak som aj pociťoval menšie bolesti; po precvičení cvikov som cítil úľavu a bolesť tiež poľavila. Na každej cvičebnej hodine sa preberali postupne tri cviky (dokopy ich je 12). Terapeut mi dôkladne každý cvik vysvetlil, ukázal a potom priamo pri cvičení ma inštruoval a prípadne pomohol so zvládnutím a správnym cvičením. Keď som potreboval niečo dovysvetliť, alebo ukázať bez problémov mi celý postup cviku vysvetlil znova a ochotne odpovedal aj na moje ďalšie otázky.

Teraz je to už rok čo sa venujem cvičeniu a som nadmieru spokojný, nie len s mojím stavom, ale aj s terapeutom, hlavne za jeho ľudský prístup a výdrž. Ďalej však treba pokračovať a nevzdávať to. Takže pokračujem ďalej v cvičení SM Systému, ku ktorému som pridal ďalšie cviky pre stabilizáciu chrbtice a spevnenie tela. Michala Tomulca odporúčam pre jeho ľudský prístup a odbornosť.

Anna, 42 rokov, office manager

Mala som roztrhnutú platničku v krížovej oblasti a vysunutú 0,5 cm. Trpela som dosť silnými bolesťami a častými seknutiami v krížoch. Veľmi ma to obmedzovalo v pohybe, športovať som nemohla vôbec. Môj zdravotný stav sa ešte zhoršil po operácii bedra (totálna endoprotéza), kedy chrbtica dostala iný sklon než mala predtým. Bola som zúfalá, no našťastie som objavila SM Systém.

Veľmi rýchlo som začala pociťovať zmeny k lepšiemu. Bolesti ustúpili, začala som byť ohybnejšia, konečne som mohla začať športovať, začala sa mi formovať postava, čo je podľa mňa úžasný bonus k SM Systému. SM Systém cvičím už 2 roky. Priznám sa, že nie vždy sa mi chce. Ak to ešte navyše preženiem pri práci v záhradke, znovu si pripomeniem, že SM Systém funguje a oplatí sa ho cvičiť poctivo.

Dušan, 30 rokov, záhradný architekt

Zdravím, volám sa Dušan a chcem sa aj ja podeliť o moju skúsenosť s cvičením SM Systému. Už dávnejšie mi diagnostikovali posunutú platničku, nakoľko som hrával aktívne futbal musel som s ním prestať. Doktor mi to neodporučil.

Pár rokov som si s posunutou platničkou žil, nepociťoval som žiadne bolesti. Popri tom som si našiel zamestnanie, kde veľa času trávim v sede, či už v aute alebo pri PC; niekedy musím zabrať aj manuálne. A tu sa to všetko začalo. Ozvala sa moja platnička a bolesti chrbta sa s pribúdajúcim časom zhoršovali.

Začal som hľadať riešenia ako sa z tohoto kruhu dostať. Bolo ich veľa, ale napokon som narazil na SM Systém. Pátral som kde by som sa ho mohol naučiť a našiel som webovú stránku smsystem.sk, trénera (pán Michal Tomulec), ktorý mi všetko vysvetlil a ja som začal cvičiť.

Na moje prekvapenie sa prvé pozitívne výsledky dostavili asi už po dvoch týždňoch intenzívneho cvičenia. Som veľmi spokojný. Aj keď to nie je vždy ľahké, snažím sa SM Systém cvičiť, keď mám po večeroch čas. Vždy, keď sa mi nechce, spomeniem si ako ma tieto cviky zbavili bolesti. Na začiatku, keď bolesti pretrvávali som cvičil pravidelne asi pol roka. Momentálne, keď som bez akýchkoľvek problémov, to až tak pravidelne nie je. Vrelo odporúčam každému, kto má takéto problémy.

Anna - dochodkyňa (v minulosti výskumný pracovník )

SM systém začala cvičiť, pretože som mala opakované bolesti chrbta v krížoch. CT vyšetrenie potvrdilo - dve hernie platničiek a 4 posunuté stavce. Po skončení rehabilitácií mi toto cvičenie odporučila známa masérka. Rozhodla som sa ho vyskúšať, hoci som s takýmto cvičením dovtedy nemala žiadnu skúsenosť. Pretože potom mi už zostávala len operácia chrbtice, ktorej som sa chcela vyhnúť. Som rada, že som sa nedala odradiť mojou počiatočnou únavou, plytkým dýchaním a neschopnosťou vykonávať cviky presne podľa pokynov cvičiteľa. Zo začiatku je cvičenie dosť náročné. Veľmi mi vyhovuje, že cvičiteľ počas hodiny ukáže ako sa majú cviky správne cvičiť a potom kontroluje, či cviky vykonávam podľa pokynov. Na cvičení mi vyhovuje aj to, že sa cvičí v pomalšom tempe, nie som žiadny športový typ. SM systém cvičím už 10 mesiacov. Jedenkrát za týždeň s cvičiteľom a potom doma. Každý deň asi ½ hodiny, niekedy aj viac. Dôležitá je pravidelnosť a dôslednosť.
Zlepšenie môjho zdravotného stavu sa dostavilo postupne. Netŕpne mi noha, bolesti chrbta značne ustúpili aj keď nie úplne. Celkove mám lepšiu kondíciu. Bývam menej unavená. Za celý ten čas som nemusela brať žiadne tabletky proti bolesti chrbta. Upravilo sa mi držanie tela, už sa kontrolujem aj pri chôdzi a sedení. Bez problémov zvládam každodenné prechádzky v rozsahu 5 až 7 km a nemala som žiadny problém zvládnuť ani zimný turistický výlet do Vysokých Tatier.
Pri cvičení vek nerozhoduje. Podľa mňa je to veľmi vhodné rehabilitačné cvičenie pri zdravotných problémoch s chrbtom. Len treba nájsť odvahu, prísť a skúsiť.

sr. Alena Diabolková, rehoľná sestra, 41 rokov:

Problémy s chrbticou som mala skoro 15 rokov. V podstate od času, ked sa mi vysunula platnička v krčnej chrbtici - počas cvičenia (irónia). Mala som veľké bolesti v pleci, ortopéd, ku ktorému som šla, na problém neprišiel. Až po roku a pol mi pomohla iná pani ortopédka. Platničku sme dali späť, problémy s ňou už nemám, ale za ten rok a pol sa mi vytvorili spazmy v chrbtici a celá ľavá strana bola vykrivená do boku. O bolestiach ani nehovorím. Chcela som s tým niečo urobiť, cvičila som celé roky cviky, ktoré mi boli odporúčané, stretchingy, posilňujúce cvičenia, plávala som, chodila na masáže, ale chrbtici to výrazne nepomohlo. Cítila som, že najprv potrebujem dať do poriadku svaly, "vyrovnať" chrbticu späť a potom cvičiť a posilňovať svalstvo v správnej pozícii. Nakoniec som sa dozvedela o SM systéme cvičenia. Prišla som do Piešťan k pánovi Michalovi. Hneď po prvej masáži som si skúsila uvoľniť chrbticu, či ju skrúti doľava, ako to bolo vždy predtým, ale neskrútilo :) a plecia som mala rovno! Po toľkých rokov som cítila úľavu. Cvičenia mi pomohli a pomáhajú ďalej. Veľmi si vážim taktný, profesionálny, prívetivý, povzbudivý a nadovšetko veľmi pozitívny prístup pána Michala a som zaňho veľmi vďačná. A za nesmiernu trpezlivosť! :) Revolúciou pre mňa bola hneď prvá vec - základný postoj. A potom spodné rebrá. :) Naozaj Vám to dá stabilitu a vnímate svoju chrbticu úplne novým spôsobom. Veľmi sa teším, že som spoznala SM systém, pretože mi úplne zmenil život. Bolesti sa vrátili, hlavne po dlhom sedení, ale po cvičení sú preč. Spazmy sú úplne preč, moja chrbtica je rovná, moja chôdza sa zmenila, teraz vnímam a rozumiem, čo to znamená správne vyrovnaný chrbát. Cvičenia vyžadujú čas a sústredenie, pre mňa je to pozitívna "prestávka" počas každodenného kolotoča. Už pri prvom nádychu a uvoľnení chrbtice sa cítim lepšie. :)) Je to pre mňa ako zázrak! Odporúčam všetkým, ktorí majú sedavý spôsob života, alebo bolesti chrbtice. Investovať sily a čas do toho, čo znamená lepšiu kvalitu života, sa oplatí. A ak máte problémy s chrbticou, SM systém sa určite oplatí. Prajem veľa trpezlivosti, čoraz menej bolesti a vytrvalosti v cvičení všetkým, čo sa na to dali, a pánovi Michalovi, mnoho spokojných klientov a radosti z pomáhania a asistencie tým, ktorí prichádzajú. Ešte raz - Veľké Ďakujem!

Vyjadrenia lekárov

MUDr. Viera Červenková, internista, všeobecný lekár, Piešťany

O SM Systéme som sa dozvedela od pána Tomulca. Začala som cvičiť pod jeho vedením a neskôr sama doma. SM Systém ma oslovil svojou jednoduchosťou a zároveň dobrým pocitom z preciťovania svalstva najmä v okolí chrbtice a tendencie k lepšiemu držaniu tela.

Ako lekárka ma zaujímala hlbšie podstata a princíp takej efektivity, tak som preštudovala knihu a dostupné informácie od zakladateľa SM Systému MUDr. Smíška. Každý z cvikov má svoju jasnú logiku držiacu sa fyziológie. Zamerané sú na posilňovanie svalstva v okolí chrbtice ako svalového korzetu. Tento chrbticu chráni, udržuje ju v správnom postavení, umožňuje platničkám a kĺbom dýchať a nasávať tekutinu a nie ich gravitáciou a zlým držaním tela stláčať a tak umožňovať ich degeneráciu. Jedinou podmienkou úspechu je správne a hlavne pravidelné cvičenie. A v tom máme určite všetci rezervy :-)

MUDr. Katarína Žlebeková, DFNsP, FRO, Bratislava

Ochorenia pohybového systému patria v súčasnosti medzi najčastejšie chronické ochorenia a ich výskyt má žiaľ stúpajúcu tendenciu. Tieto ochorenia, zvlášť ochorenia chrbtice, sú 2. najčastejšou príčinou práceneschopnosti (až 420 000 dní ročne!) a trpí nimi až 30 % obyvateľstva. Príčinu vzniku týchto ochorení treba často hľadať už v detskom veku. Chybné držanie tela vedie často ešte v detskom veku k bolestivým prejavom a v dospelosti k vzniku jednotlivých ochorení. Už 15 minútové denné cvičenie SM- Systému dokáže účinne inhibovať každodenné negatívne vplyvy prostredia na pohybový aparát a v budúcnosti sa tak môžeme vyvarovať vyššie spomínaným ťažkostiam. Metóda SM Systém predstavuje nielen účinnú formu prevencie, ale i liečby ochorení chrbtice.

Chcem sa naučiť SM Systém