100% garancia originálnych výrobkov SM Systém, Blackroll a Dynasit   |   Doprava zadarmo od 80 €

Michal Tomulec

Fyzioterapeut a lektor SM Systému Michal Tomulec si získal srdcia mnohých klientov ľudským prístupom a snahou priniesť najnovšie poznatky starostlivosti o pohybový aparát na Slovensko. Jeho nezlomná viera v zdravý pohyb je inšpiratívna a motivujúca pre tých, ktorí trpia problémami s chrbticou.

Pomáha každému kto prejaví záujem o zdravší pohyb – profesionálni športovci, manažéri, pracovníci, juniorskí športovci, študenti, dôchodcovia i deti.

Vášnivý športovec a cestovateľ, ktorého druhým domovom je Ázia.

V krátkom rozhovore prináša Michal Tomulec nielen svoj pohľad na SM Systém, ale aj dôvody prečo sa cvičenie stalo súčasťou jeho života.

Ako ste sa objavili SM Systém?

SM Systém som objavil v roku 2008 z prozaického dôvodu – mal som bolesti chrbta. Zároveň som pracoval ako masér a všimol som si, že masáž samotná nestačí. Ľudia potrebujú prevziať zodpovednosť za svoje zdravie, pravidelne cvičiť a získať správne pohybové stereotypy.

SM Systém predstavoval ideálny komplexný cvičebný systém pre pohybový aparát. Začal som sa intenzívne zaujímať o jeho princípy a postupne spoznávať odbornú prácu MUDr. Richarda Smíška.

Ako ste sa stal mentorom a inštruktorom SM Systému?

Celý život sa snažím učiť od najlepších v obore. Aj v prípade SM Systému som absolvoval viacero školení priamo v centre MUDr. Smíška. Dodnes si pamätám aké motivujúce bolo pre mňa cvičiť pokročilé zostavy s MUDr. Smíškom – už vtedy som sa tešil ako budem môcť odovzdať všetky poznatky mojim klientom a pomôcť im k lepšiemu zdraviu.

Kde pramení Váš záujem o chrbticu a cvičenie?

Začínal som ako masér ešte v roku 2006. Fascinoval ma pohyb – hlavne šport. Ako je možné dosiahnuť kvalitné výkony a zároveň regenerovať telo pre ďalšie, častokrát lepšie a intenzívnejšie? Čítal som čoraz viac odbornej literatúry a chodil na rôzne školenia.

Po objavení SM Systému som dokázal klientom ponúknuť nielen masáže, ale aj unikátnu cvičebnú metódu pre pohybový aparát. Vidieť zlepšenie, útlm bolesti a pozitívne životné zmeny bolo to najlepšie čo som si mohol želať.

Vo svete je nespočetne veľa cvičení, prečo práve SM Systém?

Jednoduchosť, odbornosť a celostne pôsobenie rozhodli v prospech SM Systému. Navyše aj finančná stránka veci – SM Systém je cenovo vynikajúce nastavený čím som ho mohol ponúknuť naozaj každému kto mal záujem urobiť niečo so svojim zdravím.

Čo lieči SM Systém?

Hlavne bolesti chrbtice, krku a lopatiek. Veľakrát súvisiace so zlým životným štýlom, sedavým zamestnaním alebo zraneniami v športe (preťažením). Druhou kapitolou sú vážne zdravotné problémy - hernia disku, skolióza, spondylolistéza, diastáza alebo inak špecifikované poruchy držania tela. Výsledky sú preukázané röntgenovými snímkami a názormi odborníkov z praxe.

Kde vznikla myšlienka založiť web smsystem.sk?

Žijem v Piešťanoch avšak chcel som o SM Systéme informovať čo najviac ľudí na Slovensku. Založil som si jednoduchý informačný web v roku 2011. Postupnou inováciou som dospel k terajšej verzii. Baví ma vytvárať komplexné riešenia – hlavne priniesť informácie a moderné poznatky. Internet ma spája s ľuďmi.

Ako je na tom Slovensko čo sa týka starostlivosti o chrbticu a pohybový aparát?

Malé krôčiky pokroku sa sem tam objavia, ale vo všeobecnosti sme ako krajina veľmi pozadu. Hlavne pozorujem malý dôraz na prevenciu či už v oblasti správneho pohybu alebo stravovania – zdravej výživy. Stále riešime už vzniknuté problémy čo je zdĺhavejšie, nepríjemnejšie a drahšie ako prevencia.

Aký je ideálny model SM Systému z hľadiska cvičenia?

To je veľmi individuálne. Najlepšie je spojenie osobnej skúsenosti – individuálny alebo skupinový kurz – s online video inštrukciami. Klient si osobne vyskúša SM Systém pod mojim vedením, naučí sa správnosť pohybov a konzultuje všetky otázky. Následne si pomocou online videí dokáže SM Systém cvičenia postrážiť z hľadiska správnosti keďže v online videách je môj komentár a vysvetlenie cvikov. Sú tiež klienti, ktorí fungujú pomocou online videí a potom prídu na individuálny kurz aby sa uistili resp. zdokonalili v technike cvikov.

Akú najčastejšiu chybu robia klienti počas cvičenia SM Systému?

Hlavný problém je koncentrácia – schopnosť sústrediť sa. Ak bežíte na páse vo fitku a pozeráte pri tom TV alebo počúvate hudbu tak v podstate je to manuálny a rovnaký pohyb v určitom tempe.

Pri SM Systéme je dôležitý presný pohyb a precvičenie určitej partie svalov – efektivita je priamo úmerná koncentrácii. Učím klientov spoznávať ľudské telo z pohľadu princípov fungovania svalov. Ak sa postavíte na jednu nohu a chcete udržať balanc, prečo k tomu potrebujete ruky? Tieto veci sa snažím vysvetliť a to vyžaduje koncentráciu.

Čo klienti najviac podcenia počas cvičenia SM Systému?

Čas. Klienti častokrát chcú aby bol problém odstránení behom jedného týždňa. Vždy im hovorím, že vznik problému sa vyvíjal cez rôzne okolnosti mesiace i roky; odstránenie tiež bude chvíľku trvať. Napríklad liečba hernie disku trvá 6 mesiacov, avšak cvičenie je potrebné praktizovať až 2 roky aby sa problém nevrátil. Bolesti pominú, no bez kompletnej regenerácie to nejde – je to beh na dlhšiu trať.

Aký je význam cvičebných pomôcok SM Systému, sú potrebné alebo to ide aj bez nich?

Laná sú nevyhnutné – bez nich to nejde. Balančná podložka PROFI je voliteľná. Môžete cvičiť bez nej. Moja osobná skúsenosť – klienti cvičia bez nej, doma ju nahradia niečím podobným. Po určitom čase zistia, že niektoré cviky vyžadujú podložku, ale žiadna im nevyhovuje. Vezmú si podložku PROFI a okamžite cítia úplne inú kvalitu prevedenia cvikov; hlavne počas cvičení na kolenách a jednej nohe.

Ak to poviem inak, celý SM Systém je prijateľne cenovo nastavený širokej verejnosti. Skúšať alternatívne produkty a ušetriť pár eur sa klientom neoplatí ak je tu roky preverená originálna podložka.

Čo rád robíte vo voľnom čase – celý pracovný čas propagujete pohyb a cvičíte, môžeme predpokladať, že keď máte voľno tak pozeráte TV alebo čítate knihu?

Občas aj pozriem film, ale nemám veľa času :-) Rád skúšam nové športy. Pohyb je zmysel môjho života. Radšej si zájdem na bedminton, beh, vodné športy či turistika. Raz som nemal čo robiť a nechcel som sedieť doma tak som šiel vyskúšať skok s padákom.

Osobitnou kapitolou je cestovanie. S kamarátmi radi objavujeme nové krajiny a kultúry. Zamiloval som si Áziu kde chodím čerpať inšpiráciu pre život.

Ako by ste charakterizoval Váš prístup ku klientom?

Ku každému pristupujem individuálne z hľadiska pochopenia konkrétnych problémov. Chcem aby ľudia mali radosť z cvičenia a videli efektívne výsledky, preto je môj prístup ľudský a profesionálny. Mám zapálenie pre inováciu, nové postupy, rady a skúsenosti zo sveta.

Ak to zhrniem, podstata môjho prístupu spočíva v snahe urobiť z SM Systému životný štýl pre ľudí s problémami pohybového aparátu. Ak Vám lekár predpíše lieky tak ich beriete dlhodobo, aj celý život. Platíte za ne resp. poisťovňa. Ak by Vám niekto predpísal SM Systém, zaplatíte na začiatku za výučbu a cvičebné pomôcky. Následne môžete SM Systém cvičiť dlhodobo – udržiavate si kondíciu, robíte správne pohyby pre chrbticu a netrpíte bolesťami – všetko zadarmo, investujete len Váš čas.

Chcem sa naučiť SM Systém