100% garancia originálnych výrobkov SM Systém, Blackroll a Dynasit   |   Doprava zadarmo od 80 €

Nechirurgická liečba bolesti dolnej časti chrbta

Cieľom liečby bolesti dolnej časti chrbta je zvyčajne zníženie bolesti a zlepšenie schopnosti človeka fungovať a zapojiť sa do aktivít každodenného života.

Pri akútnom vzplanutí bolesti sa môže odporučiť krátky čas alebo odpočinok alebo znížená aktivita, ale príliž dlhý odpočinok je zvyčajne kontraproduktívny.

Na vyriešenie základnej príčiny bolesti bude takmer vždy popri liečbe na zmiernenie bolesti predpísaný nejaký typ terapie, ktorá vytvára lepšie hojivé prostredie a aktívne rehabilituje chrbticu.

Bežné liečebné postupy na úľavu od bolesti

Medzi najbežnejšie lekárske liečby bolesti dolnej časti chrbta patria:

Svalové relaxanty

Tento liek pôsobí ako tlmivý prostriedok na centrálny nervový systém a zvyšuje pohyblivosť napätých svalov, zmierňuje bolesť spôsobenú svalovým kŕčom a napätím. Svalové relaxanciá sa používajú pri akútnej bolesti a nemajú žiadnu úlohu pri zvládaní chronickej bolesti.

Narkotické lieky proti bolesti

Narkotické lieky, tiež nazývané opioidy alebo lieky proti bolesti, menia schopnosť mozgu vnímať bolesť oslabením signálov bolesti. Narkotické lieky sa najčastejšie predpisujú len pri intenzívnej, krátkodobej bolesti, ako je akútna bolesť po operácii. Narkotiká sa zvyčajne neodporúčajú pri dlhodobých bolestiach, pretože majú výrazné nepriaznivé vedľajšie účinky a ľahko sa z nich môže stať závislosť.

Chrbtové výstuhy

Niektorí pacienti zistili, že ortéza dolnej časti chrbta poskytuje stabilitu, ktorá zase znižuje bolesť. Existujú určité dôkazy, že používanie nepružnej ortézy v štýle korzetu, ktorá sa nosí denne, v kombinácii s cvičebným programom fyzikálnej terapie môže urýchliť hojenie a znížiť bolesť. Chrbtová ortéza sa môže použiť aj na zabezpečenie stability dolnej časti chrbta pri hojení po operácii chrbta.

Injekcie

Cieľom väčšiny injekcií je poskytnúť dostatočnú okamžitú úľavu od bolesti, ktorá umožní aktívnu účasť na fyzikálnej terapii. Injekcie sa tiež bežne používajú na potvrdenie diagnózy príčiny bolesti. Príklady bežných injekcií zahŕňajú lumbálnu epidurálnu injekciu steroidov, injekciu fazetového kĺbu, blokádu nervov strednej vetvy a selektívnu blokádu nervov.

Ablácia

Tento typ postupu neinjektuje lieky do chrbtice; skôr sa do chrbtice vloží sonda na zničenie nervu jeho zahriatím, čím sa eliminujú signály bolesti. Príklady bežných ablačných techník zahŕňajú rádiofrekvenčnú abláciu (RFA) pre fazetovú bolesť kĺbov a abláciu bazivertebrálneho nervu (BVN) pre vertebrogénnu bolesť chrbta.

Ručná manipulácia

Manuálna manipulácia s chrbticou zahŕňa fyzické úpravy chrbtice s cieľom zlepšiť mobilitu a znížiť stuhnutosť, nepohodlie alebo bolesť. Ručné ťahy na úpravu štruktúr chrbtice sa môžu vykonávať nízkou rýchlosťou alebo vysokou rýchlosťou, v závislosti od stavu a preferencií pacienta. Zistilo sa, že manuálna manipulácia u niektorých ľudí zmierňuje bolesti krížov.

Akupunktúra

Prístup v akupunktúre spočíva v stimulácii bodov na tele pomocou ultra jemných ihiel umiestnených v špecifických oblastiach pokožky. Ukázalo sa, že akupunktúra poskytuje u niektorých ľudí výraznú úľavu od bolesti.

Masážna terapia

Pri aplikácii na krížovú časť chrbta môže masážna terapia zmierniť svalové kŕče, ktoré zvyčajne prispievajú k bolestiam krížov. Masáž tiež zvyšuje prietok krvi do krížov, čo urýchľuje hojenie tým, že do poškodených svalov privádza živiny a kyslík.

Všímavá meditácia

Meditácia má tendenciu byť nápomocná pri znižovaní vnímania bolesti a môže tiež znížiť depresiu, úzkosť a problémy so spánkom, ktoré sa bežne vyskytujú pri chronickej bolesti. Meditatívne techniky na zníženie bolesti zahŕňajú všetko od cvičení hlbokého dýchania až po prístup so zmeneným zameraním.

Vyššie uvedené nie je úplný zoznam; existuje oveľa viac možností liečby, vrátane novších a menej invazívnych chirurgických možností.