Piriformis je malý, plochý sval hruškovitého tvaru, ktorý sa nachádza hlboko v zadku. Leží v strede sedacej časti a priamo pod veľkým svalom gluteus maximus, ktorý poskytuje tvar a formu zadku a bedrám. Sval piriformis vzniká blízko/tesne pod spodnou chrbticou, na prednej strane krížovej kosti a vsúva sa do hornej časti stehennej kosti (femur).
Piriformis je typ vonkajšieho rotátorového svalu. Pomáha otáčať boky smerom von, čo umožňuje stehnám a koleno otáčať sa alebo sa vzďaľovať od tela, ako napríklad pri vykročení do strany zo stoja alebo pri vystupovaní z auta.
Zdravý piriformisový sval je rozhodujúci pre stabilitu bedrového kĺbu. Jeho pripevnenie k hornej časti stehennej kosti pomáha udržiavať rovnováhu pri chôdzi tým, že presúva váhu tela na opačnú stranu.
Veľký, hrubý sedací nerv, ktorý vychádza zo spodnej časti chrbtice, zvyčajne prechádza priamo pod piriformis, ale v niektorých prípadoch môže prechádzať aj nad svalom alebo ním prechádzať.
Keď sa piriformisový sval nadmerne používa alebo je unavený, môže spazmovať a dráždiť ischiatický nerv, čo spôsobuje bolesť, necitlivosť a slabosť v nohe. Tento stav sa nazýva syndróm piriformis a môže mať za následok podobnú bolesť a nepohodlie ako ischias.
Lokalizácia piriformisového svalu
Piriformis je jediný sval v celom panvovom komplexe, ktorý vychádza z predného povrchu tela.
Konkrétne, piriformisový sval pochádza zo 4 hlavných anatomických miest v panvovej oblasti, vrátane:
Sval beží bokom a prechádza cez veľký kostný otvor nazývaný väčší ischiatický otvor. V tomto bode sa svalové vlákna stávajú viac podobnými šľachám a šľachové vlákna sa nakoniec vkladajú do hornej časti stehennej kosti.
Miesto úponu piriformis svalu v stehennej kosti sa nazýva veľký trochanter, ktorý tvorí najvýraznejšiu časť bedra. Veľký trochanter slúži aj ako miesto úponu pre ostatné panvové svaly.
Piriformis je obklopený niekoľkými ďalšími vonkajšími rotátorovými svalmi a tieto svaly spolupracujú, aby pomáhali pri pohyboch stehien a nôh a pomáhali udržiavať boky stabilné a udržiavať rovnováhu pri chôdzi.
Anatomické varianty Piriformis svalu
Zriedkavo môže mať piriformisový sval špecifické variácie vo svojej anatómii. Bežné variácie uvádzané v literatúre zahŕňajú6,8:
Variácie svalov Piriformis, najmä solynutie s inými svalmi a šľachami zadku, zvyčajne vyžadujú vyšetrenie magnetickou rezonanciou (MRI), aby sa potvrdili anatomické zmeny.
Vo viacerých štúdiách sa ukázalo, že anatomické variácie významne neprispievajú k pravdepodobnosti vzniku komplikácií alebo bolesti vo svale, ako je piriformis syndróm. Vo všeobecnosti však širšia panvová kosť u žien spôsobuje, že sú náchylnejšie na rozvíjajúci sa syndróm piriformis v porovnaní s mužmi.
Hlavné funkcie svalu Piriformis
Piriformisový sval pracuje v kombinácii s ostatnými bedrovými svalmi, aby udržal hlavu stehennej kosti stabilnú a stabilizoval bedrový kĺb.
Pôvod a vloženie tohto svalu mu umožňuje vykonávať nasledujúce činnosti:
Keď sa Piriformis sval môže stať bolestivým
Ak sa piriformisový sval zraní alebo zapáli, môže sa začať spazmovať a spôsobiť bolesť hlboko v zadku. Tento stav sa nazýva syndróm piriformis. Kŕče môžu tiež dráždiť ischiatický nerv, ktorý prebieha v tesnej blízkosti piriformisového svalu, čím sa symptómy podobné ischiasii šíria po stehne a nohe pozdĺž nervu.
Piriformis môže spazmovať v dôsledku priameho poranenia svalu alebo poranenia blízkych štruktúr, ako sú:
Piriformis syndróm je často prehliadaný kvôli jeho symptómom a podobnosti s inými problémami dolnej časti chrbta. Výskum naznačuje, že až 17 % pacientov s chronickou bolesťou krížov a nôh má piriformis syndróm.
Piriformis syndróm je bežnejší u športovcov a robotníkov, ktorí nadmerne využívajú chrbtové svaly. Tento stav sa môže vyvinúť aj v dôsledku dlhotrvajúcej námahy z povolaní, ktoré si vyžadujú dlhé sedenie, ako sú práce pri stole a šoférovanie
Piriformis syndróm typicky postihuje jedincov vo vekovej skupine 30-40 rokov.
Piriformisový sval hrá hlavnú úlohu v dolnej časti chrbta a panvy, stabilizuje boky a pomáha pri každodenných pohyboch nôh a bokov. Tento malý, ale nevyhnutný sval sa môže nadmerne používať alebo sa môže poraniť, čo spôsobí oslabujúcu bolesť v zadku, ktorá môže tiež ovplyvniť blízke štruktúry, ako je sedací nerv, čo môže mať za následok slabosť a bolesť nôh a stehien.