100% garancia originálnych výrobkov SM Systém, Blackroll a Dynasit   |   Doprava zadarmo od 80 €

Anatómia hrudnej chrbtice a bolesti hornej časti chrbta

Hrudná chrbtica je najdlhšou oblasťou chrbtice a podľa niektorých ukazovateľov je aj najzložitejšia. Hrudná chrbtica, ktorá sa spája s krčnou chrbticou hore a bedrovou chrbticou dole, prebieha od spodnej časti krku až po brucho. Je to jediná oblasť chrbtice pripojená k hrudnému košu.

Hrudná chrbtica: Úlohy a funkcie

Hrudná chrbtica má 12 stavcov naskladaných na sebe, označených od T1 po T12. Tieto stavce tvoria základ pevnej chrbtice hrudnej oblasti, ktorá podopiera krk nad hlavou, hrudný kôš, mäkké tkanivá, ohybné kĺby, krvné cievy a nervy.

Niektoré z najdôležitejších úloh hrudnej chrbtice zahŕňajú nasledujúce:

Chráňte miechu. Miecha je kritický zväzok nervov, ktorý vysiela elektrické signály do celého tela. Prebieha od základne mozgu nadol cez kostný vertebrálny kanál krčnej chrbtice a hrudnej chrbtice a potom sa rozvetvuje do menších nervových zväzkov v driekovej chrbtici.

Ukotvuje hrudný kôš. Hrudný kôš, podporovaný hrudnou chrbticou v zadnej časti, tvorí kostnú štruktúru, ktorá obklopuje a chráni životne dôležité orgány, ako sú srdce a pľúca.

Kým krčná a drieková chrbtica sú stavané skôr na pohyblivosť, hrudná chrbtica je stavaná skôr na stabilitu.

Rozsah pohybu hrudnej chrbtice

Zatiaľ čo hrudná chrbtica je menej pohyblivá ako krk a dolná časť chrbta, rozsahy pohybu sa môžu značne líšiť na rôznych úrovniach hrudných stavcov. Väčšina úrovní hrudnej chrbtice má obmedzené pohyby dopredu/dozadu a ohýbanie do strán, ale výrazne väčšiu schopnosť axiálnej rotácie. Táto dynamika je v podstate preklopená v blízkosti spodnej časti hrudnej chrbtice so zvýšeným rozsahom pohybu pre pohyby dopredu/dozadu a do strán, ale so zníženou schopnosťou axiálnej rotácie.

Niektorí odborníci poznamenávajú, že približne na úrovni T7-T8 sa stavce postupne stávajú veľkosťou a tvarom viac ako bedrové stavce, čo umožňuje zmeny v rozsahu pohybu. Tieto zmeny v rozsahu pohybu sú ešte výraznejšie v T10-T11 a nižšie, pretože tieto úrovne majú rebrá, ktoré nie sú pripevnené k hrudnej stene.

Časté príčiny bolesti hrudnej chrbtice

Bolesť v hornej časti chrbta je zvyčajne spôsobená jedným z nasledujúcich dôvodov:

Svalové problémy

Bolesť v hornej časti chrbta je najčastejšie spôsobená podráždením alebo napätím svalov, tiež nazývaná myofasciálna bolesť. Príčinou môže byť zlé držanie tela (napríklad držanie hlavy vpredu) alebo akýkoľvek typ podráždenia veľkých chrbtových a ramenných svalov, vrátane svalového napätia alebo kŕčov.

Dysfunkcia kĺbov

Kĺby hrudnej chrbtice môžu byť bolestivé rôznymi spôsobmi. Napríklad trhliny a degenerácia chrupavky sa môžu vyvinúť vo fazetových kĺboch, kde sa susedné hrudné stavce navzájom artikulujú. Je tiež možné, že sa rebro vychýli alebo posunie zo stavcov. V mnohých prípadoch sa môže súčasne vyskytnúť degenerácia fazetových kĺbov (osteoartritída) a degeneratívne ochorenie platničiek.

Existuje mnoho ďalších možných príčin bolesti v hornej časti chrbta, ako je hrudný herniovaný disk, rôzne typy artritídy a osteoporóza (kompresívne zlomeniny stavcov).